Tiibeti jantrajooga

Tiibeti jantrajooga on jooga liikumises, energia toimimises,harmoonia ja rütm. Tänu jantrajooga harjutustele, mis pärinevad 8 sajandi Tiibetist, on võimalik igal ühel leida üles rahu, harmoonia ja tasakaal iseendas.

  • T 18.00–19.10 III korruse kammersaal
    Kuutasu 35€, pensionäridele/õpilastele 28€ (üks kord nädalas)
    Esimene tund 5. september 2023

Vanades tantrates on öeldud, et elu on hingamine ning kui inimene raiskab oma elu hingates kiirustades ja katkendlikult siis ka eluiga on lühike. Jantrajooga harjutused õpetavad meid hingama korrapäraselt ja rahulikult, keskendudes teadlikult pausidele hingetõmmete vahel ning seeläbi parandades tervist ning pikendades eluiga.
Tiibeti Jantrajooga ( tiibeti keeles Trulkhor ) on teada olevalt vanim joogasüsteem, mis on muutumatuna säilinud nii kirjaliku ürikuna kui ka katkematu elava õpetuse liinina õpetajalt õpilasele. Põhinedes 8. sajandil Tiibetis kirja pandud budistlikule tekstile ” Päikese ja kuu ühendus ” ( Nyida khjaor tiibeti keeles, Hatha Yoga sanskriti keeles). Jantrajoogast võib leida sarnaseid harjutusi, mis Hatha joogastki, aga rõhu asetus ja viis kuidas neid tehakse on erinev. Jantrajooga on terviklik joogaharjutuste süsteem, kus on kokku 108 harjutust – hõlmates endas nii dünaamilisi liikumisi ( jantraid ) ning erinevaid hingamisharjutusi (pranajaamasid). Iga jantra koosneb 7 faasist, kus keha liikumine on seotud peenekoeliselt hingamisega. Nii liikumine kui ka asendis püsimine toimub kindla ajavahemiku jooksul. Nagu muusikas ja looduse ringkäiguski on oma rütm nii ka jantrajoogas on erinevate hingamislaadide ja hoidmiste õppimiseks oma kindel rütm – läbi mille rahuneb meie meel ja paraneb tervis. Jantrajooga baastasandil on 3 harjutuste seeriat mille seast igaüks võib endale midagi vajalikku leida: tsigdzong – 5 harjutust liigeste soojendamiseks ja terve hoidmiseks, lungsang – 8 harjutust eluenergia tasakaalustamiseks, tsandul – 5 harjutust energiakanalite puhastamiseks. Elurõõm igapäevaelus on märgiks, et oled jantraid harjutades õigel teel. Jantrajooga on tihedalt seotud tiibeti meditsiiniga, kus ühe osana ravist soovitatakse ka harjutusi, kus keha liikumine on kooskõlas hingamisega.
Lääne maailma on jantrajooga avanenud suhteliselt hiljuti, tänu tänapäeva suurele Dzogtśen meistrile Chögyal Namkhai Norbule, kes on jantrajoogat õppinud oma koopa erakust onult Urgjen Tenzinilt ja oma arstist juureõpetajalt Changchub Dorjelt – kes mõlemad saavutasid vikerkaare keha.
Rohkem infot leiad Jantrajooga rahvusvaheliselt kodulehelt www.yantrayoga.net ja www.maajajooga.ee.

Juhendaja
Maaja Zelmin
tel 53490556
maaja.zelmin@gmail.com