Nõmme muuseumi osalemine muuseumipühapäeval osutus populaarseks

Möödunud pühapäeval, 8. jaanuaril osales Nõmme muuseum esmakordselt muuseumipühapäevade programmis. Muuseumipühapäev osutus nõmmelaste seas üle ootuste populaarseks ning päeva jooksul külastas muuseumit ja sai osa kultuuriloolase Piret Loide Nõmme ajalugu tutvustavatest ekskursioonidest ligi 150 inimest.

Nõmme linnaosa vanema Karmo Kuri sõnul annab seekordne külastajate rohkus lootust, et huvi Nõmme vastu on suur ja ka järgnevatel kordadel on oodata tegusat muuseumipühapäeva. „Suur tänu Piret Loidele, kes inimestele Nõmme ajalugu tutvustas, ning ka kõikidele lahketele annetajatele. Muuseumi kogud täienesid nii mõnegi dokumendi ja fotoga, mis külastajad olid muuseumile kinkimiseks kaasa toonud,“ rääkis Kuri.

Piret Loide märkis, et kohale oli tulnud külastajaid nii kaugemalt kui lähemalt, oli ka neid, kes astusid esmakordselt üle Nõmme muuseumi läve. „Peamiselt tunti huvi Nõmme kui varasema iseseisva linna kujunemise ja arengu kohta. Palju äratundmisrõõmu pakkusid mitmed esemed ekspositsioonist, mis tekitasid mälestusi lapsepõlvest või on veel tänagi kodus olemas. Päev näitas, et nii elupõlised nõmmekad kui ka meie ainulaadse metsalinna uued elanikud tunnevad huvi oma kodukoha kultuuriloolise mineviku vastu,“ rääkis Loide. „Enim tekitas elevust Einar Laigna perekonna valduses olev reliikvia. Nimelt oli muuseumit külastama tulnud härra Laigna endaga kaasa toonud Nikolai von Glehni poolt valmistatud puidust pliiatsihoidja. Loodetavasti avaneb ühel päeval ka Nõmme muuseumil võimalus seda oma eksponaatide hulgas näidata,“ lisas ta.

Nõmme muuseum asutati 13. novembril 1935 praeguse Nõmme muusikakooli hoones, kuid suleti 1940. aastal. Nõmme muuseum taasasutati ajaloolise Nõmme raudteejaama ootesaali ja piletikassa ruumides 28. veebruaril 2002. Esimeseks ja pikaajaliseks muuseumi juhatajaks oli Piret Loide. Ajaloolist konsultatsiooni andis ajaloolane Leho Lõhmus. Alates 1. septembrist 2020 kureerib Nõmme muuseumi Nõmme kultuurikeskus ning see on avatud vastavalt kokkuleppele.

Tallinna muuseumipühapäev on linna algatus, et pöörata enam tähelepanu muuseumite igapäevasele tegevusele ja linna rikkalikule kultuurielule ning parandada selle kõige kättesaadavust nii tallinlastele kui Tallinna külalistele. Muuseumipühapäevad algasid 2022. aasta märtsikuus linna hallatavates muuseumites ning on järgmistel toimumiskordadel kaasanud teisi muuseume ja näitusepindu, tehes seda järjepidevalt ka edaspidi. Sündmuste sarja eesmärk on tuua uute sihtrühmade näol inimesi näitustele ja senised külastajad tagasi muuseumitesse.

Sel aastal toimuvad muuseumipühapäevad veel järgmistel kuupäevadel: 5. veebruaril, 5. märtsil, 2. aprillil, 7. mail, 4. juunil, 2. juulil, 6. augustil, 3. septembril, 1. oktoobril, 5. novembril ja 3. detsembril. Rohkem infot ja liitunud muuseumide nimekirja leiab www.tallinn.ee/muuseumipuhapaev.

Foto autor Jukko Nooni