Kultuurikeskus äratab Nõmme Muuseumi elule

Tallinna linnavalitsus võttis tänasel istungil vastu otsuse anda Nõmme Muuseumi ruumid rendile Nõmme Kultuurikeskusele, et pakkuda muuseumile suuremat rakendust ja kaasajastada muuseumi funktsioone.

Nõmme linnaosa vanem Grete Šillis tõdes, et Nõmme muuseumi rendile andmine Nõmme Kultuurikeskusele annab muuseumile suurema rolli kohalike elanike igapäevaelus „Muuseumi tegevus vajab kaasajastamist, sest senine väljund ei toeta enam Nõmme elanike vajadusi. Üheks murekohaks on muuseumi madal külastatavus. Muuseumilt oodatakse palju enamat, see ei ole ainult füüsiline ruum, kuhu tulla ja näha mõnda väljapanekut, kiires elutempos soovime me kogeda muuseumi vaimsust ja tegevust igal pool. Olgu nendeks asumimatkad, mis tutvustavad meie kujunemislugu, või tähtpäevade ja traditsioonide pidamine kus tarbitakse Nõmme muuseumit kui kohtumispaika,“ tõi Šillis näiteid.

Linnaosa vanem ütles, et muuseumi ruumide rendile andmisega Nõmme Kultuurikeskusele saab Nõmme muuseumit elanikele lähemale tuua tegevustega, kus inimene muidu spetsiaalselt ehk Nõmme muuseumisse ei tuleks. Olgu selleks siis erinevad kord kuus toimuvad teemaõhtud, kultuurikeskuse huviringid, mis sobivad toimumiseks muuseumis, näiteks näiteringid ja maaliringid ning teha ruumi nendele huvilistele, kes täna jäävad just ruumikitsikuse tõttu Nõmme kultuurikeskuse ukse taha, muuseumist võiks alata laupäevased lastehommikud ja palju muud. Rääkimata sellest, et muuseumi väljapanekutest oleks võimalik saada osa virtuaalselt.

„Nõmmel on ajaloolist väärtust, mida tuleb järeltulevatele põlvedele säilitada. Seetõttu on arutelu koht, kas Nõmmel oleks vaja enda ajaloolast selle kõige spetsiaalselt jäädvustamiseks ning säilitamiseks. Tänaseni on seda kohust vabatahtlikus vormis kandnud austatud ajaloolane Leho Lõhmus läbi enda Nõmme ajalugu kirjeldavate raamatute, linnaosavalitsusega koostöös korraldatud asumimatkade ning muuseumis püsieksponaadi tutvustamise,“ rääkis Šillis.

Nõmme Kultuurikeskuse juht Liina Amon sõnas, et kultuurikeskuse meeskonnale on huvitavaks väljakutseks juhtida muuseumi eksponaatide digitaliseerimise protsessi ning virtuaalnäituse ja audiogiidi loomist. „Nõmme kultuurikeskus on sageli ruumipuuduses, seega ootame väga muuseumi rendile võtmist. Meil on hea meel sisustada muuseumi ilusaid ruume kultuurikeskuse tegevusega ning algatada ka uusi ürituste sarju.“

Muuseum on ka edaspidi avatud kokkuleppeliselt ehk kui on huvilised, kes soovivad muuseumit külastada, siis lepitakse selleks kokku eraldi aeg ning avatakse muuseum külastajatele.

Nõmme muuseum loodi 2002. aastal endisesse Nõmme raudteejaama hoonesse.