ARHIIV: Vestlusõhtu ALENDER koos Yoko Alenderi ja Neeme Rauaga

  • R, 03.09.2021
  • 19:00
  • Suur saal
  • 5 €

Urmas Alenderit meenutavad Yoko Alender ja Neeme Raud

Linastub 2003. aastal valminud Liia Sakkose ja Allfilmi portreefilm “Teisel pool vett”.

Pilet 5 eurot

  

Yoko Alender on koostanud raamatu “Alender” ning Neeme Raud aitas koguda meenutusi sõpradelt, kaasaegsetelt, austajatelt. 

“Urmas Alenderi hääle kõla tunneme ilmeksimatult. Ent kuidas on tegelikult tema loominguga, sellega, mis ta läbi ja lõhki oli – elas, et anda? Urmas Alender kirjutas 504 luuletust ja 303 laulu. Seda alates 15. eluaastast, vahel mitu tükki päevas, sest tal oli kiire. Eluaastaid sai lõpuks 40, täpselt nagu tema eeskujul John Lennonil. 

 Urmas Alenderi loominguks on enam kui laulud ja luuletused. On ka ansamblite lugu, kohati tunnitäpsusega ülestähendatud Ruja story 1971-88, algusest lõpuni. Fotoalbumid ja isiklikud kalendermärkmikud. Luuletused kaustades koondatud temaatiliste kavade kaupa, juures omakäelised illustratsioonid. Ühelt Eestimaa suvila pööningult ilmuvad välja UA diapositiivid, jällegi – pedantselt sorteeritud, kuupäevade ja asjaosaliste nimedega arhiveeritud. Kõik selleks, et see raamat saaks sündida on ette valmistatud. 

 Mina olen neid asju ju näinud ammu, olen nendega koos kasvanud. Ometi tekkis alles siis, kui sain isast vanemaks see vajalik distants, mis lasi mul näha tervikut – Urmas Alenderi elu kui loomingut. Siin ei ole mingit tagantjärele tarkust ja suurustavat analüüsi, vaid üks intensiivne elu, elu kui looming. Sõna saab Urmas Alender.”

Yoko Alender, raamatu “Alender” koostaja 

 Vestlusõhtul osalejad saavad raamatu kohapealt soetada 40 euro eest. Tasumine sularahas.